Chcesz być szczęśliwy? Roztaczaj szczęście dookoła!

with Brak komentarzy

 szczescie

Szczęście 

Według badań Sonja Lyubomirsky, która jest wiodącym „badaczem szczęścia”, szczęśliwi ludzie są bardziej skłonni do kontaktów z innymi, mają silniejszy system odpornościowy, budują bardziej satysfakcjonujące związki, poprawia się ich produktywność, żyją dłużej – generalnie prowadzą bardziej szczęśliwe życie!
Poczucie szczęścia prowdzi do osiągnięcia przez twoje ciało i umysł najlepszych osiągnięć. Shawn Achor, kolejny wiodący autorytet w dziedzinie szczęścia tłumaczy:
“Okazuje się, że nasze mózgu są nastawione na swoje najwyższe osiągi w momentach nie kiedy są nieszczęśliwe lub w stanie neutralnym, a właśnie wtedy kiedy są nastawione pozytywnie. Współczesny świat troche wydaje się o tym zapominać i umniejsza rolę szczęścia w osiągnięciu większego sukcesu.”
No dobrze, co więc możemy zrobić, aby zwiększyć swój poziom szczęścia?

Jesteśmy częścią wszechświata

Jesteśmy częścią rodziny, społeczności, miasta, wszechświata.. Jesteśmy w pewien sposób zaprogramowani na bycie „zwierzęciem stadnim”. Tak ja ty oddziałowujesz na otoczenie, tak otoczenie może oddziałowywać na ciebie. Jak czują się osoby w Twoim otoczeniu może wpływać na to jak Ty się czujesz.
Jeśli jesteśmy otoczeni osobami, które są pozytywne, energetyczne i zachęcają nas do pracy – sami się tacy stajemy. Jeśli otaczamy się osobami zmęczonymi, rozczarowanymi i narzekającymi – cóż tu ukrywać – sami tacy będziemy.
Osho,  twierdzi że jeśli chcemy być szczęśliwi, powinniśmy pomagać innym w naszym otoczeniu, aby byli szęśliwi, aby budować w okół nas atmosferę szczęścia:

“Im więcej szukasz drogi do tego by być szczęśliwym, tym więcej będziesz pomagać innym ludziom. To jedyna droga do szczęścia. Jeśli ktokolwiek obok ciebie jest nieszczęśliwy, ty nie możesz być szczęśliwy, bo nie jesteś osobną wyspą. Jesteś częścią kontynentu. Jeśli chcesz być szczęśliwy musisz pomagać innym osiągać szczęście. Wtedy i tylko wtedy możesz osiągnąć szczęście. ”

Twój wpływ energetyczny na innych oddziałowuje na ciebie bezpośrednio. To jak z karmą – co dasz, to do Ciebie wróci.

Ja oddziałowuję na Ciebie. TY oddziałowujesz na mnie.

 Pamiętasz moment, kiedy włączasz rano muzykę, zaczynasz tańczyć, uśmiechasz się i wszyscy domownicy zaczynają robić to samo?
Wszyscy macie poprawiony nastrój?
Od razu lepiej się żyje?

Szczęście jest zaraźliwe

Badania przeprowadzone na Harvardzie wśród 4,739 osób przez 20 lat ,w którym badano jak rodzeństwo, przyjaciele, kontakty międzyludzkie oddziałowują na nas wykazało m.in. :
  • Jeśli przyjaciel, który mieszka w zasięgu połowy mili od Ciebie jest szczęśliwy – szansa na to, że TY będziesz szczęsliwy wzrasta o 42%.
  • Jesli ten przyjaciel mieszka o milę od Ciebie – Twoja szansa na szczęście wzrasta tylko o 25%
  • Jeśli żyjesz blisko swojego szczęsliwego rodzeństwa – Twoja szansa na szczęście wzrasta o 14%
  • Mieszkanie obok szczęśliwego sąsiada wpływa na wzrost Twojego poczucia szczęścia o 35%!
Dr. Christakis, jeden z autorów tego badania, tłumaczy:
“Powszechnie uważa się, że stany emocjonalne zależą wyłącznie od naszych wyborów i stanu w jakim się znajdujemy, od działań, które podejmujemy. Nasz emocjonalny stan zalezy także od wyborów i działań innych osób, które nas otaczają – nawet jeśli nie otaczają nas oni bezpośrednio. Szczęście jest zaraźliwe.”
Współautor badania, James H. Fowler, dodaje:
„Powinniśmy myśleć o szczęściu jak o fenomenie społecznym. Jeśli wracasz do domu nieszczęśliwy – powodujesz, że nie tylko twoja żona i syn będą nieszczęśliwi. Ich przyjaciele także!”
Nie ma wątpliwości, że nasze otoczenie ma na nas niebagatelny wpływ.

szczęście

Jak tworzyć otoczenie, które będzie wspierać twoje szczęście?

  • Nie kop dołków pod innymi

Jeśli sprawiasz, że ktoś w Twoim otoczeniu źle się czuje, będzie to miało odzwierciedlenie w Twoim samopoczuciu. Jesli TY pociągniesz kogoś na dół, sam też troszkę do tego dołka się zbliżysz.

Postaraj się nie potępiać innych, nie oceniać, nie krzyczeć, nie wprawiać w zakłopotanie, nie wprowadzać w poczucie winy, nie doprowadzaj do sytuacji, kiedy mogą poczuć się gorsi od ciebie czy innych.

Jesli sprawiasz, że inni czują się gorzej, to te same złe odczucia wracają do Ciebie.

 

  • Sprawiaj, aby inni byli szczęśliwi

Jak?

Powiedz innym komplement, powiedz za co ich podziwiasz, co pozytywnego w ostatnim czasie w nich dostrzegłeś, zrób coś miłego dla nich.

Jeśli widzisz, że ktoś ma problem – po prostu wysłuchaj go.

  • Uciekaj od osób, które są negatywne

Jesli czujesz się po spotkaniu z daną osobą źle i nieszczęśliwie, zastanów się jak możesz to zmienić. Czasami pewne znajomości trzeba po prostu zakończyć.

 

  • Bądź szczęśliwy sam ze sobą

Podnosząc poziom szczęścia w sobie, dajesz te szczęście innym, a to wraca do Ciebie z dodatkową siłą!

Gretchen Rubin, autorka ksiązki Projekt szczęście, mówi: “Jedną z najlepszych dróg do bycia szczęśliwym, jest sprawianie, aby inni byli szczęśliwi.
Jedna z najlepszych dróg do tego by inni byli szczęśliwi, jest bycie szczęśliwym sam ze sobą.”

 

To wszystko jest niby takie proste, a takie troche skomplikowane.

Z jednej strony musisz być troszkę samolubny – dbać o swoje poczucie szczęścia, a z drugiej strony musisz dawać jak najwięcej z siebie, aby to szczęście otrzymać.

 

Otrzymuj powiadomienia

Gwarancja - bez spamu!