Czy wino jest zdrowe?

with 1 komentarz

wino zdrowe

Uwielbiam takie pytania w dietetyce (nie, no tak serio – to są one mega irytujące).

Odpowiedź na nie brzmi: i tak, i nie, to zależy. 😊

Dlaczego od dawna sądzi się, że tak właśnie jest?

Czerwone wino – ale chodzi o wersję wytrwaną – jest bogactwem rezweratrolu.

Rezerwatrol jest antyoksydantem, który znajduje się w skórce czerwonych winogron. Były prowadzone badania, które wykazały, że chroni od przed chorobami neurodegeneracyjnymi, a także chroni przed odkładaniem się blaszek miażdżycowych więc chroni przed zawałami.

Ale tutaj jest, mały haczyk. Bo, aby spożyć odpowiednią ilość rezweratolu powinniśmy wypijać ok 10l czerwonego wina dziennie. Więc zalecana 1 lampka dziennie dla kobiet i 2 dla mężczyzn mają się nijak do tego punktu.

Na pewno słyszałeś także o francuskim paradoksie?

Francuzi zajadający tłuste sery, kaczuszki i mięsa popijają je czerwonym wytrawnym winem, a mimo to nie chorują na choroby serca. Wino czerwone wytrawne okazało się tutaj ich leczniczym produktem. Podwyższającym poziom dobrego cholesterolu, a obniżający poziom złego – czyli frakcji LDL.

Co więcej, francuzi chorują dość często na raka przełyku. Palenie tytoniu, picie alkoholu lub zbyt częste picie goracych napoi wpływa na częstsze zachorowanie na raka przełyku.

Rezweratrol a sport?

Dla osób, które uprawiają sport – co więcej rezweratrol może obniżać efekty pochodzące z treningów. Więcej o tym, przeczytasz: http://potreningu.pl/articles/4405/rezweratrol-cwiczysz–nie-bierz

Alkohol – trucizna

Alkohol etylowy – ten w winie – jest toksyczny. Jest rozkładany w wątrobie do aldehydu, który jest kancerogenem i powoduje uszkodzenia DNA. Oczywiście wszystko zależy od dawki – o czym tutaj – HORMEZA

 

Alkohol i kalorie

Porcja czerwonego wina wytrawnego – 150g = ok 100 kalorii

Garść winogron = 50 kalorii

Alkohol i hormony

Alkohol podwyższa poziom estrogenów. Dla kobiet może być to dobra informacja (nie dla wszystkich!). Hormon ten może pomagać w lepszej budowie kośćca. Jest to ważne szczególnie u kobiet o szczupłej budowie ciała lub z niskim poziomem estrogenów.

U mężczyzn może to powodować… otyłość brzuszną.

Drugim hormonem na który będzie wpływał nadmiar wina będzie insulina. Zaburzenia gospodarki węglowodanowej mogą być przyczyną częstszego sięgania po przekąski, większego apetytu na produkty słodkie i tłuste. Taki stan może utrzymać się także na drugi dzień po wypiciu alkoholu.

wino

We wszystkim najważniejszy jest umiar. I czasem liczy się też dobra zabawa 🙂 A także uczucie odprężenia po lampce wina.

A czy wino jest dla Ciebie zdrowe?

Odpowiedz sobie sam/a! 🙂

Otrzymuj powiadomienia

Gwarancja - bez spamu!

  • Ja po prostu piję od czasu do czasu…dla smaku, nie dla zdrowia 😉